• Головна
  • Сивмолізм, обряди і традиції Страсного тижня
08:00, 11 квітня 2017 р.

Сивмолізм, обряди і традиції Страсного тижня

Тиждень від Вербної Неділі до Великодня називається Страсним. Цього року він припадає на період з 10 по 15 квітня. У ці дні за віруючі згадують про страждання, смерть і поховання Сина Божого. Кожен день тижня носить титул Великого і має свій особливий символізм.

Страсний Тиждень

останній і найсуворіший тиждень Великого посту. Він передбачає духовну і тілесну чистоту, тому називається ще Білим або Чистим тижнем. Закінчується найшанованішим у православних християн святом Воскресіння. Протягом Страсного тижня церква не святкує дні святих, не поминає померлих, проводить таїнств хрещення та вінчання.

Великий понеділок

присвячений спогаду євангельської історії про безплідну смоковницю (символ народа або людини), прокляту Ісусом за те що не приносять духовних плодів душі, не зважаючи на кількість вкладеної в неї віри і молитви. У понеділок і середу Страсного тижня дозволяється  їсти лише хліб, овочі і фрукти (сухоїдіння).

У Великий вівторок

думають про Страшний Суд та воскресіння мертвих, про фарісеїв, яких викрив Христос і які за зовнішньою побожністю приховували холодність і бездушність. Згадується також притча про 10 дів, яка закликає до духовної бадьорості та готовності. В основі притчі лежить східна традиція зустрічати із запаленими світильниками нареченого і проводжати в будинок батька нареченої. Вона символізує Друге Пришестя Христа в образі нареченого. У вівторок і четвер Страсного тижня дозволяється їсти гарячу їжу без олії.

Велика середа

 День, коли Ісуса Христа віддали на муки. Порівнюються два життєвих шляхи: розкаяння блудниці Марії Магдалени і зрадника Іуди, який обрав духовну загибель. За переказами, в цей день до відпочиваючого Ісуса прийшла Марія Магдалена, яка покаялась, омила його ноги сльозами та помастила волосся миррою, за що й була прощеною. В цей же день юдейські первосвященики домовилися з Іудою, що той зрадить свого вчителя за 30 срібних монет. Церква порівнює два поцілунки: від грішниці, що розкаялась, та  зрадника Іуди.

Великий четвер

особливий день Страсного тижня, в цей день згадуються наступні події з життя Христа: обмивання Христом ніг учнів (знак смирення), Таємна вечеря (де було встановлено таїнство Причащання – символ безкровної жертви і прилучення до Бога), молитва в Гефсиманському саду і зрада Іуди. Іудеї цього дня відзначали свято звільнення від єгипетського рабства. Ніч з четверга на п'ятницю вважається найстрашнішим моментом церковної історії, так як Ісус Христос був засуджений на смерть.

У Чистий четвер ходили в лазню, примовляючи: “Хрещеный на полицю, нехрещеный з полиці“, занурювались у річку (незалежно від погоди): вода мала принести силу і здоров'я. Вмивалися водою, де лежала срібна монета. Робили четвергову сіль: загортали її в ганчірку і припекали в печі, така сіль вважалась очищеною від скверни (руки Юди) і наділялася цілющими властивостями. В четвер також прикрашали будинок, починали пекти паски і фарбувати яйця.

Страсна п'ятниця

найскорботніший день, день трауру. П'ятниця - день спомину тортур (Спасительних Страстей) Господа. Цього дня Ісус здійснив хресну ходу на Голгофу, був розіпнутий і помер. В іудейській традиції в цей день приносили в жертву невинного ягняти. Розп'яття Ісуса Христа символізує жертву Христа як Агнця Божого за гріхи світу. У Страсну п'ятницю припиняється дзвін, забороняється вживати будь-яку їжу до другої половини дня - виносу плащаниці, що символізує зняття Ісуса з хреста. Церква в цей день закликає задуматися, чи не схожі ми на тих, хто зрадив Ісуса, чи не шукаємо в оточуючих людяч ворогів, чи не поступаємо проти совісті, намагаючись домогтися матеріальних благ.

У Велику суботу

згадують поховання Христа, сходження Його в пекло для того, щоб сповістити про перемогу над злом і визволення душ віруючих. Субота - день спокою і очікування. Священики перевдягаються з темних одягів у світлі, що символізує перемогу добра над смертю, гріхом і дияволом. За народними прикметами, в Страсну суботу визначають погоду на літо: якщо день ясний, то літо буде хорошим, якщо похмурий, то і літо буде холодним. У суботу також фарбують яйця, так як вони новий символ життя і воскресіння. Люди йдуть до церкви, щоб освятити паски і яйця. Якщо вмитися вранці водою, куди заздалегідь було покладене освячене яйце, то це принесе здоров'я і красу.

В суботу служба в церкві триває весь день і опівночі починається світла радість Великодня.  

Погода в Броварах на Страсний тиждень за даними Sinoptik.ua

Понеділок, 10 квітня:  сонячно, температура вдень сягатиме + 16 0С

Вівторок, 11 квітня: хмарно з проясненнями, надвечір дощ, вдень до + 17 0С.

Середа, 12 квітня: взагалі сонячно вдень, температура до +11 0С

Четвер, 13 квітня: хмарно і дощ, до +14 0С

П’ятниця, 14 квітня: мінлива хмарність, максимум + 10 0С

Субота, 15 квітня: майже те ж саме, що в п'ятницю, тільки буде менше сонця

Неділя, 16 квітня: хмарно і дощ, вдень до + 16 0С.

Нагадаємо, що за тиждень перед Пасхою зазвичай псується погода.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бровариновини #новинибровари #свято #культура #релігія #Великдень #страснийтиждень
Оголошення
live comments feed...