08:30, 26 листопада 2018 р.
За коментар чи лайк в Facebook: до в'язниці
Як відомо, що Німеччина прийняла один з найбільш репресивних законів проти інтернету. Є ймовірність, що Україна може прийняти схожий. На днях група депутатів від БПП внесла в Раду законопроект №9306, який вводить кримінальну відповідальність за наклеп у публічному просторі, в тому числі - в інтернеті. На досить спірну ініціативу звернув увагу ресурс AIN.
Автори законопроекту запевняють, що це - справедливий спосіб запобігання поширенню ЗМІ завідомо неправдивих відомостей, що ганьблять честь і гідність конкретної людини або підривають його репутацію. При цьому експерти відзначають, що документ суперечить європейській спрямованості України і може призвести до жорсткій цензурі інтернет-видань і судам за прості коментарі з критикою політиків в Facebook.
У нинішньому вигляді законопроект передбачає закріплення в Кримінальному кодексі відповідальності за наклеп з видами покарання аж до обмеження волі строком на 2 роки. Якщо ж така інформація поширюється «шляхом публічного висвітлення в творах, ЗМІ або в мережі інтернет», то відповідальній особі загрожує обмеження волі на строк до 5 років. Нарешті, в самих крайній випадках (особливо тяжких) за цією статтею можуть дати до трьох років в'язниці.
У пояснювальній записці ініціатори наводять як приклад США і ряд європейський країн, де за наклеп передбачена не тільки адміністративна, але кримінальна відповідальність. Але найцікавіше в цій записці інше. Депутати ставлять в приклад поширення ЗМІ наклепу недавній трагічний випадок з громадської активісткою Катериною Гандзюк. Власне, тільки з цього вже можна судити про справжні мотиви захисників справедливості.
Що стосується відповідальності за лайки і коментарі в соцмережах, ресурс AIN уточнив цей момент у Віти Володовской, юриста громадської організації «Лабораторія цифрової безпеки», яка в тому числі аналізує ситуацію зі свободою слова в українському інтернеті.
За словами юриста, в разі прийняття законопроекту залучати за лайки до відповідальності, швидше за все, не будуть, оскільки в тексті чітко говориться про поширення інформації, а ось за коментарі - цілком можуть. Якщо особа вважатиме, що пост на Facebook або коментар під ним паплюжать його честь, воно може ініціювати кримінальне провадження. По суті, введення кримінальної відповідальності за наклеп відкриває широкі можливості для зловживання цим механізмом, особливо з нашою судовою системою. Як зазначає AIN, поширення журналістами інформації про можливі зв'язки чиновника з Міноборони або СБУ з РФ може розцінюватися як державна зрада і загрожувати позбавленням волі на три роки.
Залишається додати, що кримінальна відповідальність за наклеп в Україні була скасована з 2001 року і зараз за поширення такої інформації передбачена тільки громадянська відповідальність і адміністративна для випадків, пов'язаних з недобросовісною конкуренцією.
Читайте ще: В Броварах пограбували дитячий магазин
Розбійній напад в Броварах: зловмисників засудять до 12 років
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Прописка в Києві для громадян інших міст України
Новини компаній
09:00
6 вересня
Відьомський чар на даху ТРЦ Gulliver – Христина Соловій запрошує на сольний концерт 13 вересня у Києві
Новини компаній
17:00
5 вересня
Знаки Зодіаку з десятків тисяч хризантем: в "Сімейному екопарку "Ясногородка" стартує виставка квітів
Новини компаній
11:00
4 вересня
14:08
29 серпня
Сила вибору на сцені: у Палаці культури КПІ покажуть танцювальну виставу вуличних стилів "Один на Один"
Новини компаній
13:00
29 серпня
12:00
29 серпня
Оголошення
live comments feed...