• Головна
  • Безпритульні собаки у Броварах перетворилися на серйзону проблему
11:27, 24 жовтня 2016 р.

Безпритульні собаки у Броварах перетворилися на серйзону проблему

Собаки сплять на дитячих майданчиках, не дають пройти перехожим, кусаються, псують одяг, стрибають на дітей. Складається враження, що з кожним днем тварин стає все більше. В очікуванні реакції від міської влади обуреним містянам лишається тільки ділитися враженнями у соцмережах.

Днями зграя собак переслідувала молоду жінку, що йшла вулицею з дитиною. Під голосний собачий гавкіт люди втікали від зграї. Адже ніхто не знає, чим може обернутися більш «близьке знайомство» з роздратованими тваринами. Від собак можна заразитися цілою купою небезпечних захворювань — від паразитів та шкірних хвороб до сказу. Безпритульники сплять на дитячих майданчиках, а це глисти і мікроби та інфекція в піску.

На жаль, можновладці заплющують очі на проблему, що стала нагальною. А час вже бити на сполох, інакше ситуація може вийти з-під контролю. Потрібно терміново створити спеціальну службу, яка би займалася питанням щеплень та стерилізації бездомних собак та розміщенням тварин у спеціальному притулку. Та притулок іще потрібно побудувати та оснастити всім необхідним, а це справа «довгограюча»…

Як розповіла начальник управління житлово-комунального господарства Галина Плотнікова, питання бездомних собак справді є на сьогодні актуальним. За твердженням міжнародної організації «Чотири лапи», найкращим рішенням проблеми є стерилізація бездомних тварин, яка проводиться, зокрема, і в Броварах.

Варто замислитися: звідки беруться оті безпритульні собаки? Відповідь лежить на поверхні — люди виганяють їх з помешкань. На сьогодні в місті немає жодного собачого притулку. Постає питання: чи будуть з міського бюджету виділятися кошти на це?

Цікавить позиція з цього питання керівництва районної санепідстанції, а також, звичайно, міської влади.

Хронологія рішень міської ради щодо врегулювання ситуації з безпритульними тваринами:

— Рішення від 26 липня 2012 р. Про затвердження Міської програми регулювання чисельності безпритульних тварин в м. Бровари на 2012—2017 роки.

На забезпечення проведення стерилізації та післяопераційного утримання безпритульних тварин на 5 років передбачається 230 тисяч гривень:

  • 2012 р — 50 тис.,
  • 2013 — 50 тис,
  • 2014 — 40 тис,
  • 2015 — 30 тис,
  • 2016 — 30 тис,
  • 2017 — 30 тис.

На забезпечення засобами ідентифікації (маркування) безпритульних тварин на 5 років передбачено 50 тис. грн., по 10 тисяч щороку.

— У лютому 2013 р. на забезпечення вилову та транспортування тварин збільшили суму на 16 тис. грн.;

— У липні 2013 р. на забезпечення вилову та транспортування тварин, в т. ч. придбання пального, транквілізаторів, дезінфікуючих та інших лікарських препаратів для забезпечення вилову тварин збільшили суму на 18,00 тис. грн., але на забезпечення проведення стерилізації та післяопераційного утримання безпритульних тварин» зменшили на ту ж суму. ФАКТИЧНО ПЕРЕКИНУЛИ ВИТРАТИ З ОДНОГО ПУНКТУ НА ІНШИЙ.

— У серпні 2013 р. витрати на програму ЗМЕНШИЛИ суму на 20,00 тис. грн.;

— У жовтні 2013 р. на забезпечення вилову та транспортування тварин суму збільшили на 12,00 тис. грн., а на стерилізацію — на ту ж суму зменшили. ФАКТИЧНО ПЕРЕКИНУЛИ ВИТРАТИ З ОДНОГО ПУНКТУ НА ІНШИЙ.

На маркування тварин» ЗМЕНШИЛИ суму на 10,00 тис. грн.;

— У січні 2014 р. фінансування збільшили суму на 100,00 тис. грн.;

— У серпні 2014 р. ОБСЯГ ФІНАНСУВАННЯ ЗАЛИШИЛИ БЕЗ ЗМІН;

— У листопаді 2014 р. фінансування програми ЗМЕНШИЛИ суму на 50,00 тис. грн.;

— У березні 2015 р. фінансування програми збільшили суму на 40,00 тис. грн.;

— У березні 2016 р. на забезпечення проведення стерилізації та післяопераційного утримання безпритульних тварин» ВСТАНОВИЛИ фінансування у розмірі 100,00 тис. грн.;

— 4 серпня 2016 р. внесено зміни до міської програми, за якими три пункти — «Забезпечення вилову та транспортування тварин для їх стерилізації...", «Забезпечення проведення стерилізації та післяопераційного утримання безпритульних тварин» та «Забезпечення засобами ідентифікації (маркування) безпритульних тварин» — об'єднуються в один.

Озвучені суми на тлі міського бюджету близько 800 млн. грн. не перевищують навіть 0,01%.

Проблема у місті є , але однозначно потрібно знайти шляхи її подолання. Можливо, потрібно збільшити фінансування програми, можливо, винести в окремий проект рішення на наступні сесії міської ради.

Та, однозначно, не можна діяти за принципом карального меча. Адже, зрештою, не кудлаті винні, що опинилися і опиняються на вулиці. Пам'ятаєте як у Антуана де Сент-Екзюпері — «Ми відповідаємо за тих кого приручили».

Міській же владі потрібно не на невиправдані проекти викидати мільйони, а звернути увагу на проблеми актуальні для міста. Чи за проблему візьмуться лише тоді, коли крий Боже, чотирилапий вхопить за ногу когось із можновладців?

Олена СІВЕРСЬКА, громадський діяч, незалежний волонтер:

— Справді, проблема безпритульних собак існує дуже давно, активісти звертали на неї увагу нашої влади і особисто міського голови.

Кілька років Ігор Сапожко казав, що існує земельна ділянка, відведена під притулок. Але справа з місця не зрушила. Зараз безпритульними тваринами, окрім волонтерів, ніхто не опікується, хоч в інших містах, зокрема у Вінниці, вже будується другий притулок. Є притулки в Борисполі, Василькові, Вишневому. У Броварах влада не звертає уваги на проблему. Із-за злочинної байдужості та відсутності політичної волі влади страждають люди. Неофіційним чином даються санкції на знищення безпритульних тварин, але влада, звичайно, цього не визнає.

Нещодавно біля лікарні прибилася купка собак, яких годували працівники та місцеві мешканці. Так цих собак знищили в абсолютно варварський спосіб і привселюдно. Людям ставало погано, вони втрачали свідомість, коли бачили цю жахливу картину та чули передсмертні крики тварин. Стосовно знищення собак навіть зверталися до поліції, адже існує стаття Кримінального кодексу «Жорстоке поводження з тваринами». Та отримали лише відповідь, мовляв, у нас немає відділу по роботі з тваринами. Ситуація просто жахлива. Тільки подумати, що це все бачать діти — який це буде для них приклад?

Ми зверталися до Сапожка, до Багнюка (головний лікар Броварської ЦРЛ — прим. Т. Б.) — кожен киває на іншого. За європейськими стандартами, бездомні собаки мають перебувати в притулках, і потрібно фінансування, влада повинна виділяти на це кошти. Звичайно, ці тварини інколи спричиняють незручності для мешканців міста. Якби був притулок, можна було би вирішити проблему гуманно та цивілізовано. Існує і загальноукраїнська програма, і європейська, за якими можна плідно працювати. Влада повинна співпрацювати з волонтерами, всі тварини мають бути взяті на облік.

Щодо питання, в яку суму може обійтися побудова притулку, треба звертатися у Вишневе, або у Вінницю, або у Львів — туди, де ці програми працюють. Вирішувати, на скільки голів буде цей притулок, про умови і так далі.

Також потрібно подбати про кладовище домашніх тварин. Зараз їх ховають на околицях Броварів, у парках, лісосмугах. Окрім того, що це апріорі ненормально, такі могильники стають ще й причиною розповсюдження інфекцій. Десь рік тому під час обговорення генплану активісти наголошували на цій проблемі. Начальник управління містобудування та архітектури Лілія Рибакова навіть показала на генплані місце в районі Окружної, де заплановане будівництво сучасного кладовища для домашніх тварин. Але до сих пір нічого не відбувається, «віз і нині там».

Григорій ПАВЛІН, заступник головного лікаря Броварської центральної лікарні:

— Бездомні собаки спричиняють величезну шкоду здоров’ю людей. До лікарні поступають від 350 до 400 чоловік на рік з укусами різної важкості. За останні 15 років дві дитини загинуло від укусів собак. Звичайно, потрібні щеплення проти сказу, але одна така вакцина коштує близько 700 гривень. Вакцини рятують життя, але мають дуже сильний побічний ефект у вигляді алергії.

Мене дивують люди, які виступають за порятунок безпритульних тварин. Ці «сердобольні товариші» приносять їжу для собак, висипають під стінами. Оцим «любителям тварин» треба колись постояти в операційній, коли там оперують людину, що постраждала від бездомного собаки. Тоді вони все зрозуміють та поміняють своє ставлення до цього питання. Любитель тварин — це той, хто дивиться за своїм собакою та тримає його при собі, а не той, хто дозволяє розплоджуватися «собачим бомжам».

Ці зграї тварин у місті — абсолютно шкідлива річ. Моя думка така: стерилізація — це добре, але бродячих собак треба знищувати, щоби їх не було взагалі. Я за те, щоби очистити місто від цієї біди. Раніше всюди ловили цих собак, а тепер вийшли сердобольні: «Там стрілять не можна, тут травити не можна…». Притулки потрібні, але хто знайде гроші на ті притулки?…

Як показує життя, з пацюками, тарганами, собаками суспільство поки що не навчилося боротися належним чином. Ось, по телевізору передали — прийняли закон про захист собак. А хто покусану людину захистить? От прийдіть до нас, підійдіть до травматологів, вони вам розкажуть докладніше про ці випадки. Проблема нагальна, з цим треба боротися…

Ігор КОВАЛЬЧУК, голова правління Благодійної організації «Вірне серце»:

— Проблема є… Більшість тварин не є загрозою для суспільства, але трапляються життєві ситуації, коли людина і тварина не розуміють одна одну, тож можуть виникати конфлікти. Це може бути як з вини людини, яка провокує агресію тварини своєю поведінкою, так і з вини тварини яка, наприклад, захищає новонароджене потомство.

Потрібно: а) Обов'язкова стерилізація і ідентифікація всіх домашніх та безпритульних тварин які не мають породистої цінності; б) створення мережі опікунів безпритульних тварин, які будуть про них піклуватись і слідкувати, щоби вони не спричиняли суспільству незручності. Більш детально тут.

Звичайно, громадські організації і влада мають співпрацювати, і це прописано в їхній програмі, яка збігається з нашою, за винятком, що ми не плануємо будувати притулок, а робимо акцент саме на стерилізації.

Побудова притулку вирішила би питання перетримки тварин, які загубились або шукають родину, чи для лікування поранених або хворих, але прибирати всіх тварин з вулиці в притулок немає сенсу, бо це погано для тварини і велике навантаження на притулок.

У програмі міської ради є пункт про притулок, з 2012 року вони навіть не змогли виділити землю, зате міст на Торгмаш за 30 млн зробити — це нормально.

По-правильному потрібно, щоби було комунальне підприємство з притулком для тварин. Якщо взяти казковий варіант, що все буде так, як, наприклад, в Києві — є комунальне підприємство, яке відловлює і стерилізує безпритульних, плюс безкоштовно стерилізує по пенсійному посвідченню, плюс утримує тварин, то виходить, що необхідні наступні посади: директор, ловець тварин з автомобілем і правами, лікар, асистент лікаря, доглядач за тваринами — 2-3 чоловіки, охоронець, прибиральниця. Тільки на заробітню платню треба 20-40 тис. грн, плюс утримання тварин і витрати на медпрепарати для стерилізації. При максимумі вийде біля 1 млн на рік. Але, судячи зі слів пані Плотнікової, таке підприємство робити не планують. Все, що вони роблять згідно програми, це виділяють кошти на стерилізацію, заключать договір з КП Києва чи іншим, і стерилізують і згодом випускають тварин назад.

В принципі вже є законодавча база для врегулювання цього питання, нема тільки фінансування і виконання.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Бровари #безпритульні #собаки
Оголошення
live comments feed...