І фізичні, і юридичні особи в Україні мають право самостійно обирати постачальника електричної енергії. Поки що побутові споживачі майже не користуються наданою законом можливістю. На відміну від підприємств: бізнес майже рік працює в нових ринкових умовах і вже призвичаївся до конкурентного середовища. Малі непобутові споживачі найчастіше купують електроенергію у постачальників універсальних послуг (ПУП).

Ці компанії з’явилися минулого року у результаті реформування обленерго, після відокремлення операторів системи розподілу. ПУП обслуговують за територіальним принципом і в основному населення. Крім побутових споживачів, їх клієнтами можуть бути і малі підприємства з договірною приєднаною потужністю електроустановок до 50 кВт. Слід зазначити, що універсальна послуга надається на основі підписання типового договору. Тобто ні на які особливі умови постачання клієнт розраховувати не може.

Зараз в Україні - 25 енергопостачальників, що надають універсальну послугу. Їх перелік є на сайті НКРЕКП. Там же вказані тарифи, за якими ПУП відпускає електроенергію бізнесу. Вартість універсальної послуги кожен постачальник розраховує самостійно за рекомендованою національним регулятором формулою. Потім регульований тариф затверджує і публікує НКРЕКП.

Станом на 1 червня 2020 року його розмір становить від 47,72 до 131,83 грн за МВт-год (без ПДВ). Найдешевша електроенергія - у Київській області, найдорожча - у Луганській. З 1 липня діятимуть нові тарифи для бізнесу. Струм суттєво подорожчає у Житомирській, Закарпатській, Київській, Львівській областях. Вартість електроенергії для підприємств трохи знизиться на Рівненщині - з 52,23 до 50,29 грн за МВТ-год (без ПДВ). Ця ціна стане найнижчою по країні.

Середні та великі підприємства обслуговують переважно незалежні постачальники. Існує ще й варіант прямих поставок від виробника за двостороннім договором. Але для цього компанії-споживачу необхідно отримати ліцензію постачальника. Купівля електроенергії без посередництва, звичайно, має свої переваги. І головна з них - вигідна ціна. Але такий спосіб підходить лише великим енерговитратним підприємствам.

Незалежні постачальники здійснюють свою діяльність на основі ліцензії НКРЕКП та акредитації у оператора системи розподілу. Вони обслуговують клієнтів, як правило, по всій території України. Оформлення правовідносин відбувається переважно шляхом приєднання замовника до публічного договору, що міститься на сайті постачальника, наприклад, тут https://kr-energo.com/ З деякими споживачами незалежні постачальники укладають індивідуальні договори.

Електроенергію відпускають за вільними цінами. Вартість струму залежить від результатів торгів на Українській енергетичній біржі. До оптової ціни постачальник додає маржу (плату за свої послуги) та надбавку за балансування. Остання складова з’являється тоді, коли замовлений та фактично спожитий підприємством обсяги електроенергії відрізняються. На нижчу ціну можуть розраховувати споживачі з великими обсягами споживання, цілодобовим та нічним режимом роботи, з відсутністю небалансів.

До незалежних постачальників належить Криворізька енергетична компанія. Вона працює по всій території країни, крім Криму та ОРДЛО. Існує з 2013 року як забудовник сонячних електростанцій. Торік компанія отримала ліцензію на продаж електричної енергії та природного газу. Є дійсним членом Оптового ринку е/е України.