• Головна
  • Сомнолог Костянтин Зуєв: «Хропіння – це крик про допомогу!»
16:15, 21 липня 2020 р.

Сомнолог Костянтин Зуєв: «Хропіння – це крик про допомогу!»

Сомнолог Костянтин Зуєв: «Хропіння – це крик про допомогу!»

Ні для кого не секрет, що повноцінний сон – це запорука міцного здоров’я та гарного самопочуття. Проте, піклуючись про тривалість та регулярність сну, ми часто нехтуємо його якістю. А між тим, звичайне хропіння може бути сигналом про небезпеку, пов’язану з синдромом нічного апное – хворобою зупинок дихання уві сні.

Як вберегти себе та своїх близьких від фатальних наслідків нічного недугу, редакції 4594.com.uaрозповів кандидат медичних наук, фахівець в галузі ендокринології та сомнології Костянтин Зуєв.

Які причини виникнення синдрому нічного апное?

-Люди з апное мають певну анатомічну схильність до цього. Зокрема: особливості будови нижньої щелепи, розміри язику, м’яке піднебіння, коротка шия та жирові відкладення. Все це в комплексі призводить до того, що дихальні шляхи звужені, і коли людина розслабляється під час сну, у неї западає язик та м’яке піднебіння, закриваючи просвіт дихальних шляхів, та перешкоджаючи потраплянню повітря. Таким чином, можна впевнено стверджувати, що причина зупинок дихання полягає зовсім не в легенях чи носі, як зазвичай думають пацієнти.

Хвороба розвивається поступово, чи з’являється зненацька?

-На ранніх стадіях частково западає лише м’яке піднебіння, викликаючи хропіння. Це скоріше соціальний феномен, який заважає у більшій мірі тому, хто поряд. Надалі проблема посилюється, з’являються зупинки дихання, які в свою чергу вже загрожують життю. Люди, що мають більше 30 затримок дихання за годину, мають 30% ризику смертності протягом наступних 12 років.

Синдром апное тягне за собою безліч ускладнень:

  • Хронічна втома
  • Ожиріння
  • Діабет
  • Часті підйоми в туалет вночі
  • Підвищення артеріального тиску або артеріальна гіпертонія (особливо вночі) 
  • Підвищення ризику інфаркту та інсульту
  • Смерть в ліжку

Чи впливає поза сну на виникнення апное?

-Є різновид апное, коли зупинка дихання виникає лише в положенні лежачи на спині. В такому випадку дійсно рекомендується спати на боку. Найбанальніше рішення – це пришити на «спину» майки або піжами кишеню, в яку вкладається м’ячик для тенісу, щоб людина не могла зайняти неправильне положення уві сні. Проте, як правило, зупинки дихання виникають незалежно від пози – іноді навіть на животі.

Чи можна позбавитись апное раз і назавжди?

-Радикальних методів для лікування апное не існує. Операція може допомогти позбутися хропіння, що не супроводжується апное. Якщо мають місце зупинки дихання, то головним та найбільш дієвим методом лікування є СІПАП-терапія. З англійської ця абревіатура перекладається як «постійний позитивний тиск в дихальних шляхах». Метод полягає у використанні під час сну спеціальної маски, яка дме повітря всередину, не дозволяючи западати м’якому піднебінню та язику.

Як апное впливає на організм?

-Якщо людина має зупинки дихання уві сні, її мозок не відпочиває, адже протягом всієї ночі намагається розбудити організм, аби відновити дихання. В результаті, хворий має денну сонливість, може заснути за кермом. Крім того, через такий поверхневий сон в організмі не відбуваються процеси вивільнення гормонів росту, тестостерону і т.д., що розщеплюють жир. Це тягне за собою проблеми із зайвою вагою. І тут ми вже маємо замкнуте коло: чим частіше апное - тим більша вага, чим більша вага - тим частіше апное.

Як зрозуміти, що у вас апное?

-Від апное страждають близько 5% людей, проте через деяку «інтимність» цієї проблеми, вона замовчується самими ж пацієнтами. Насправді ж, це дуже серйозна справа, яка потребує грамотної діагностики та лікування.

Якщо людина живе одна, то вона дійсно може навіть не знати про свій діагноз. Є кілька своєрідних маркерів, які супроводжують цей недуг: нічна гіпертонія, збільшення ваги, часті походи до туалету вночі, хронічна втома. Та найкращий спосіб дізнатися, чи здоровий у вас сон, - пройти діагностику у лікаря сомнолога. Цей процес нескладний і займає лише одну ніч. Ми даємо пацієнту апарат, з яким він спить у себе вдома, або в нашій клініці. Потім лікар вивчає отримані показники і робить висновок. Пам’ятайте, що краще вчасно виявити та подолати хворобу, аніж роками боротися з її наслідками.

Редакція 4594.com.uaдякує Костянтину Олександровичу за цікаву і пізнавальну розмову!

Пройти діагностику та отримати професійну консультацію від лікаря-сомнолога ви можете в медичному центрі DocosMedicalза адресою: м.Київ, метро Чернігівська, вул. Попудренка, 52.

Телефони:

(067) 691-79-51

(050) 412-62-12

(063) 468-75-88

(044) 333-64-51

Працюємо: Пн - Пт: 08:00 - 20:00; Сб: 09:00 - 18:00.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#БРОВАРИ #СОМНОЛОГ #ЗУЄВ #ХРОПІННЯ #АПНОЕ #ДИХАННЯ #СРАР
Оголошення
live comments feed...