18:00, 7 квітня 2017 р.

Прикмети на Благовіщення

7 квітня православні християни відзначають свято Благовіщення. З самого початку у цей день святкували остаточний прихід весни, це було суто народне свято, пов’язане з природними прикметами. За народними віруваннями в цей день Бог “благословляє всі рослини”, а тому вважалося гріхом виконувати будь-яку важливу роботу.

На Благовіщення закінчується період, коли не можна було “рушити землі” – “ні копати, ні кілля забивати, бо вона відпочиває і їй болітиме”. Українські селяни і дотепер дотримуються давнього звичаю – до Благовіщення не тільки не копають городів, але й не зводять тинів. 

З поширенням Християнства на Україні Благовіщення стало одним з 12 основних свят церковного календаря і набуло назви Благовіщення Пресвятій Богородиці. Цього дня, за біблейськими легендами, Архангел сповістив юну Марію про її призначення народити Месію. Так співпали обидва свята – церковне і народне.   

До Благовіщення майже ніколи не сіяли розсаду і навіть не брали в руки розсаду. Говорили, що коли торкнутися бурякового насіння, то виросте не солодкий буряк, а гірка редька. Вважали, що на Благовіщення Бог «розмикає» землю і нахиляється додолу, щоб зігріти її своїм диханням. Тільки після свята можна розпочинати роботи в полі, все буде добре рости, квітнути й колоситися.Гуцули вірили, що лише після цього всіляка живність, яка на зиму ховається, вилазить наверх. Мабуть, тому й не дозволялися в цей урочистий день жодні сільськогосподарські роботи.

Існують інші прикмети на Благовіщення:

Птахи гнізда не в’ють і не несуться. «Благовіщенське яйце під курку не кладуть».

Повернувшись із церкви після Благовіщенської служби, господар виганяє на вулицю кота й собаку: щоб вони весну прийняли й починали самі про себе піклуватися. У деяких місцевостях у день Благовіщення зранку наповнюють усі відра й дійниці водою до країв: щоб корови добре доїлися.

Якщо на Благовіщення дівчина, йдучи по воду, знайде квітучий первоцвіт — цього ж року вийде заміж. Якщо вмитися водою з первоцвітом, станеш гарнішою.  

Яка погода на Благовіщення, така й на Великдень буде.

Якщо на Благовіщення дощ іде, то добре вродить жито.
Гарна погода — гарний врожай.
Якщо на Благовіщення лежить сніг — літо неврожайне.
Благовіщення без ластівок — холодна весна.
На Благовіщення всяка гадь вилазить з гнізда.
На Благовіщення зими не лай, а саней не ховай..

Прикметами ділився краєзнавець Степан Карачко.

Нагадаємо, що за декілька днів до свята Пасхи завжди псується погода.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...