• Головна
  • 3 квітня штрих-код відзначає день народження
18:29, 3 квітня 2017 р.

3 квітня штрих-код відзначає день народження

Сьогодні іменини штрих-коду, тих чорних смужок на упаковці товарів з супермаркетів. В них закодована інформація про продукт та його виробника. Всі чули музику штрих-кодів - заповітний «пік», завдяки якому черга в магазині рухається швидше, а облік товарів в касі відбувається автоматично і майже миттєво.

Цей винахід вважається одним з найкорисніших у 20 столітті. Батьками штрих-коду вважають аспірантів Філадельфійського Інституту Технології - Бернарда Сільвера і його друга Нормана Джозефа Вудланда. Прототипом штрих-коду була азбука Морзе - крапки та тире витягнули по вертикалі, перетворивши їх у тонкі та товсті лінії. Перший штрих-код Вудленд накреслив на піску - на пляжі Флориди. Патент було отримано у 1949 році, але належало ще винайти пристрій для зчитування. Згодом Вудленда запросили до IBM, і там він займався проектуванням зчитувального апарату. Пристрій спочатку получився величезний. Над його мінімізацією працювали до початку 70-х. Але саме він став передвісником сканеру: ідея дочекалась свого часу після поширення лазерів та комп’ютерів.

Третього квітня 1973 року об'єднаний з'їзд представників торгових мереж (NAFC) затвердив остаточний варіант прямого штрих-коду UPS (Universal Product Code) як новий стандарт маркування товарів. Першим товаром, який був проданий за штрих-кодом (сканується на касі магазину), була жувальна гумка. Одна з цих упаковок жуйки стала музейним експонатом в Смітсонівському музеї американської історії. У Західній Європі для ідентифікації споживчих товарів стала використовуватися аналогічна система під назвою «Європейський артикул" (EAN - European Article Numbering), але пізніше - з 1977 року.

На сьогодні найпопулярнішим штрих-кодом є EAN-13, який складається із смуг різної товщини і 13 цифр. Ним маркується 80% продукції в світі. До речі, перші дві (або три) цифри в коді позначають країну - виробник товару. Так, код України, як виробника товару - 48.  Штрих-коди можна побачити не тільки в торгівельних закладах, але й на квитках, документах тощо.

Альтернативою штрих-коду стає QR-код. Але це вже зовсім інша історія.

Нагадаємо, що для юних броварчан організували екскурсію в музеї та провели майстер-клас.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#бровариновини #новивнибровари #історія #культура #винахід #штрихкод
Оголошення
live comments feed...