Вісімки - це крайні моляри, які виростають останніми в зубному ряду. Тому вони часто викликають дискомфорт. У цьому матеріалі представлена думка досвідчених стоматологів про те, чи справді варто видаляти зуби мудрості. Незалежно від того, відчуваються болі чи ні, експерти радять регулярно відвідувати профілактичні огляди. Зволікати з ними тим паче не варто, якщо крайні моляри почали рости й завдавати болісних відчуттів.

Видалення зубів мудрості

Ілюстрація: https://cis.ua/ua/udalenie-zubov/mudrosti/

Чи потрібно видаляти, якщо не відчувається болю?

Зуби мудрості можуть рости без симптомів. Зазвичай це відбувається, якщо їм нічого не заважає, місця в щелепі достатньо, і вони ростуть рівно. Немає потреби замислюватися про те, чи обов’язково видаляти зуби мудрості, за умови, що вони не уражені карієсом, а також у пацієнта не заплановано встановлення брекетів.

Прибирати їх не обов'язково, але водночас і користі від "вісімок" особливої немає. Вони рідко беруть участь у процесі жування, ніяк не впливають на красу посмішки та практично не бувають опорними під час ортопедичного лікування.

Якщо вирішено залишити зуби мудрості, варто підготуватися до того, що вони можуть провокувати запалення ясен, яке супроводжуватиметься загальним нездужанням. Серед симптомів підвищення температури, пульсуючий біль та інші дискомфортні відчуття. Щоб виправити становище, стоматологам доводиться під місцевою анестезією видаляти запалені тканини.

Навіщо радять видаляти зуби мудрості: багато фахівців впевнені – навіть якщо з ними немає проблем зараз, вони можуть виникнути пізніше. Наприклад, прорізування може зупинитися через "капюшон" з ясенної тканини або неправильну спрямованість. У підсумку це призведе до захворювань ротової порожнини, запальних процесів, гнійних утворень. Всі ці проблеми ризикують зачепити й сусідні зуби.

Як відбувається видалення зубів мудрості?

Якщо зуб мудрості росте під нахилом або його корінь зачіпає корінь сусіднього зуба, виникає ризик ускладнень, тому рекомендується його видалити. У розпорядженні сучасних стоматологічних клінік є висококласне обладнання та інструменти, які дають змогу провести операцію максимально безпечно для пацієнта.

Перед призначенням операції стоматолог збирає анамнез. Далі процес протікає наступним чином:

  1. Хірург вводить місцеву анестезію.
  2. Відшаровує ясна, щоб оголити щелепну кістку.
  3. Розділяє "вісімку" на кілька частин спеціальним ультразвуковим різцем.
  4. Після остаточного видалення зуба промиває лунку антисептичним розчином. 
  5. Поміщає всередину медикаменти, що перешкоджають запаленню, а також сприяють якнайшвидшому загоєнню ранки.

Весь процес займає 1-2 години, залежно від складності випадку. Наприклад, якщо зуб мудрості прорізується під нахилом, тоді для його видалення потрібно набагато більше часу.

Лікарські рекомендації після видалення "вісімки"

Хоча це невелика хірургічна операція, після неї організму все одно потрібен деякий час для відновлення. Одразу після закінчення всіх маніпуляцій стоматолог призначить дату наступного огляду, а також надасть усі необхідні рекомендації щодо догляду за ранкою в домашніх умовах.

Протягом наступної доби:

  • якщо виникнуть больові відчуття, можна прийняти знеболювальні, призначені лікарем;
  • забороняється полоскати ротову порожнину відварами або розчинами, закладати в лунку різні мазі, не прописані лікарем;
  • можна їсти тільки через кілька годин;
  • не можна жувати на оперованому боці;
  • небажано спати на стороні, де знаходиться свіжа ранка;
  • зробити холодний компрес, якщо щока опухла;
  • чистити зуби акуратно, намагаючись не зачіпати прооперовану ділянку.

Протягом наступного тижня:

  • контролювати тиск, якщо з ним проблеми;
  • не можна їсти гострі страви та тверді продукти;
  • не можна пити й курити;
  • почекати з відвідуванням басейну, сауни або солярію, унеможливити фізнавантаження;
  • у разі сильного підвищення температури та сильних больових відчуттів, потрібно відразу звернутися до лікаря.

Зуб мудрості, видаляти чи ні? - Дитяча стоматологія в Києві - Дитячий  стоматолог | Клініка Mom's

На що звертати увагу після операції?

Багато хто пов'язує видалення зубів мудрості з сильним болем. Чи потрібно видаляти зуби мудрості – достовірно підкаже професійний стоматолог з досвідом, який також використовує інструменти та обладнання хорошої якості. Завдяки цьому, дискомфорт під час операції можна звести до мінімуму.

Не завадить заздалегідь розібратися в симптомах, щоб відразу зрозуміти, якщо щось раптом піде не так. Після операції з видалення моляра в яснах може утворитися запалення. Серед характерних ознак:

  • сильний біль;
  • наліт сірого кольору на стінках лунки;
  • підвищена чутливість пошкодженої ділянки.

Щоб розібратися з ускладненням, потрібно позбавити лунку пробки, промити її спеціальним розчином, після чого - прийняти протизапальні препарати. Загоєння триває десь три тижні. В окремих випадках стоматолог може призначити прийом антибіотиків. Їх обов'язково потрібно пити строго за рецептом.