За певних обставин одне підприємство може виступати як бенефіціарний власник для іншого. Однак, фактичним користувачем та кінцевим бенефіціаром залишається фізична особа. Чому важливо мати інформацію про осіб, які стоять за контрагентами? Як з'ясувати їхню справжню ідентичність? Більше інформації на тему доступно за посиланням: https://youcontrol.com.ua/topics/kintsevyy-benefitsiarnyy-vlasnyk-khto-tse/.

Хто такий кінцевий бенефіціарний власник?

Термін «бенефіціар», у перекладі з англійської чи французької означає «вигода». У правовій сфері кінцевий бенефіціарний власник це громадянин, який має фактичний вплив на функціонування компанії та отримує матеріальну вигоду. Зазвичай таку особу називають контролером. Ці поняття часто використовують як синоніми у певних ситуаціях.

Існують два типи бенефіціарних власників:

  1. Особи, які безпосередньо чи через інших осіб володіють часткою ≥25% у статутному капіталі підприємства.

  2. Особи, які можуть контролювати діяльність компанії попри формальне володіння.

Бенефіціарним власником юридичної особи може бути генеральний директор чи хтось із керівництва. Цей вигодонабувач може бути пов'язаний з однією чи кількома особами в керівництві компанії. У будь-якому випадку кінцевий бенефіціарний власник той, хто має значний вплив на управління юридичною особою.

Навіть якщо жоден з учасників (акціонерів) підприємства не володіє часткою (акціями) в розмірі ≥25% статутного капіталу. Це не означає, що кінцевий бенефіціар у такому підприємстві відсутній.

Як перевірити кінцевого бенефіціарного власника?

Щоб визначити кінцевого власника компанії, корисно переглянути реєстраційні дані в Єдиному державному реєстрі. Відповідно до вимог юридичні особи мають зазначати своїх кінцевих бенефіціарів.

На жаль, не всі підприємства зазначають цю інформацію. Це може статися, якщо жоден із засновників не має понад 25% статутного капіталу, чи у випадку державних та комунальних структур. Інколи компанії можуть приховати контролерів з різних причин, наприклад, через реєстрацію в офшорних зонах чи на окупованих територіях.

Як діяти, якщо не відомий кінцевий бенефіціар? Почніть із запиту у потенційного партнера стосовно причин приховування цих даних. Але не забувайте про обережність при прийнятті рішення щодо співпраці. Відсутність інформації про кінцевих бенефіціарів ускладнює оцінку ризиків та може свідчити про намір ухилення від закону, який вимагає прозорості.

Крім цього, варто провести власну перевірку контрагента. Використайте систему YouControl для огляду досьє та скористайтеся інструментами, що вкажуть на ризики та зв'язки між особами. Аналіз зв'язків допоможе визначити власників та структуру підприємства без зазначення бенефіціара.

Зверніть увагу на ризики співпраці з компаніями, пов'язаними з потенційним партнером. Це допоможе зрозуміти можливу загрозу співпраці.