Хоча багато українців називають вітчизняний міцний алкогольний напій на основі вина коньяком, з 2026 року буде вживатися назва «бренді» або інша. Оскільки коньяком за законом може називатися тільки алкоголь, виготовлений у Франції — з певних сортів винограду та за строго регламентованою технологією. Але поки що українські алкогольні напої продовжують називати коньяками. І в цій статті ми розповімо про їхні головні особливості.

Коротка історія виробництва коньяків в Україні

Перший український коньяк називався «Фенікс» і був виготовлений наприкінці XIX століття на одеському заводі Шустова. Для його створення використовувалися французькі сорти винограду. Спочатку продукт не завоював великої популярності, але з розвитком і удосконаленням технологій виробництва коньяки України стали поступово виходити на світовий ринок. Сьогодні продукція одеського, ужгородського, херсонського та інших коньячних заводів має стабільно високий попит не тільки у нас, а й в інших країнах.

Особливості створення

Українські коньяки робляться за класичною технологією, розробленою у Франції, — після збирання певних сортів винограду (шардоне, піно блан, совіньйон блан) ягоди пресуються. З соку, що перебродив, отримують молоде вино, яке двічі переганяють у мідних кубах. Після цього напої витримуються в бочках з карпатського або французького дуба — у цей час майбутній коньяк набуває характерного коричнево-золотистого кольору, аромат з нотками дуба, карамелі та ванілі, і смак із шоколадно-фруктовими відтінками. Потім спирти різних термінів витримки купажуються і знову витримуються щонайменше 3 роки.

Найвідоміші українські виробники

До найбільших компаній з виробництва коньяку входять:

  1. Одеський коньячний завод. В асортименті є продукція під марками «Чайка», «Десна», «Шустів». Найвідоміший коньяк — «Ювілейний». Він випускається з 1999 року. До складу входять спирти з терміном витримки 15-20 років. Алкоголь дозріває у бочках з угорського дуба.
  2. Ужгородський коньячний завод. Працює з 1967 року, розташований у селі Великі Лази. Випускає алкогольні напої «Карпати», «Закарпатський», «Ужгород», які можна придбати на Маудау. Перший коньяк, випущений на цьому заводі — це «Тиса». Він витримується щонайменше 6 років. Смак — з нотками ванілі та шоколаду.
  3. Будинок маркових коньяків «Таврія», розташований у Новій Каховці (Херсонська область). Найвідоміші зразки продукції — «Борисфен», «Jatone», «Імперіал». Останній належить до колекційних коньяків, оскільки у його складі є спирти з витримкою від 25 років.

 

Класифікація українських коньяків

 

Залежно від терміну витримки алкогольні напої маркуються так:

  1. V.S. — від 2 років;
  2. Суперіор — мінімум 3 роки;
  3. V.S.O.P. — 4 роки;
  4. V.V.S.O.P — 5 років;
  5. КВ або Х.О — 6 років;
  6. КВВК — 8 років.

 

До найдорожчих належать напої з маркуванням КС та ОС — їх термін витримки становить від 10 та 12 років відповідно.