Власний спальник, якщо відправляєтесь в походи, – дуже важлива річ. Брати його на прокат чи позичати – не найкращий варіант. Купити спальні мішки – не проблема, зараз асортимент дуже великий. А ось правильно вибрати – це справжній квест. Що саме потрібно врахувати, розберемося далі.

Огляд типів та видів спальних мішків

Існує 2 базових типи спальників – кокон і ковдра. Перший добре огортає тіло, має капюшон та анатомічну форму, тобто в плечах ширше, а в ногах звужується. Внаслідок цього вдається ефективніше зберігати тепло. Особливість полягає в тому, що спати в ньому можна лише на спині, щоб перевернутись на бік, місця не вистачає.

Модель у формі ковдри прямокутна, може використовуватись у 2 варіантах – як спальник і як ковдра. Не обмежує рухів, можна спати так, як зручно. Окремі моделі можна навіть поєднувати, зробивши двоспальну конструкцію.

Також варто зазначити, що існує 3 види спальників:

  • для кемпінгу, автотуризму – відносно важкі, габаритні, проте дуже зручні у використанні, мають всередині багато простору;
  • для альпінізму – легкі у використанні, універсальні;
  • для екстремального туризму – відповідають підвищеним вимогам щодо вологостійкості, захищають від вітру, ідеально підходять для низьких температур.

Залежно від того, для яких цілей планується використовувати спальник, варто вибирати його тип та вид.

Матеріали: опис і характеристики найпопулярніших

Від того, з яких матеріалів виготовлені спальники, залежать їхні експлуатаційні властивості. Так, для зовнішнього шару тканина повинна відповідати таким вимогам:

  • переплетення типу ріп-стоп;
  • вологозахисне просочення;
  • мембранний шар – він не пропускає воду, при цьому залишається повітропроникним.

Внутрішня частина спальника – підкладка, яка буває бавовняною або синтетичною. Останній варіант практичніший, адже ефективно випаровує вологу.

Далі варто дивитись на утеплювач. Варіанти – синтепон, пух, синтетичний матеріал. У кожного є свої особливості та способи застосування. Синтепон – це найдешевший матеріал, який показав себе не дуже добре, адже має властивість збивається в грудки, погано тримає тепло.

Пух добре зігріває, компактний, однак він дорогий і має властивість вбирати вологу. Однак вихід є – пух зі спеціальним вологовідштовхувальним просоченням. Він зігріє навіть при дуже сильних морозах.

Синтетичний наповнювач універсальний, у складі його – поліефірні волокна, вони слабо вбирають у себе вологу, швидко сохнуть, при цьому гіпоалергенні. Однак дещо важчі, ніж інші, а догляд за ними дуже простий. Тому у випадку з наповнювачем доведеться вибирати, що вам більше підходить.

Сезонність спальника

Це дуже важливий момент, на який варто звертати увагу, розглядаючи характеристики мішка. Бувають літні, демісезонні, зимові. Що стосується останніх, потрібно дивитися, для якої температури розраховані (мінімум, комфорт і максимум).

Чим військовий спальник відрізняється від туристичного

Дуже великий запит зараз не лише на туристичні, а й на спальники для військових. Варто зазначити, що звичайні для солдатів не підходять. Ціна на військові спальні мішки дещо вища, тому що вони мають деякі відмінності, а саме:

  • можливість спати в берцях – це передбачає конструкція;
  • вогнетривкий верхній шар;
  • комплектація карематом, тому спати можна прямо на землі.

Окремі шари знімні, а отже, використовувати одну спальну систему можна весь рік. Загалом спальні мішки для військових зносостійкі, у тому числі завдяки прошиванню їх спеціальною парашутною ниткою, блискавки захищені клапаном.