Прихильники куріння кальяну добре знають, як саме муасель обрати, адже розуміють, як він працює. Новачки ж часто губляться, їм важко зорієнтуватись у різноманітті запропонованих смаків, міцності, димності. Щоб не прогадати на самому початку, варто купувати цей розхідний матеріал у спеціалізованому інтернет-магазині тютюну та кальяну, наприклад тут: https://duman.com.ua/?lang=ua. А як обрати оптимальний варіант, читайте далі.

Хороший тютюн для кальяну: основні ознаки

Насамперед пропонуємо розібратися в тому, який тютюн можна вважати якісним. Є стандарти, яким він має відповідати. Варто оцінити запах. У ньому не повинні відчуватися хімічні нотки.

Також звертайте увагу на строк придатності. Зауважимо, що кальянний тютюн, який тривалий час зберігається, може втратити свої первинні властивості. Правильна суміш липка, густа, має приємний аромат, герметично запакована.

Що стосується конкретного смаку, то орієнтуйтесь на особисті уподобання. Головне – врахувати, що не варто починати з міцного тютюнового продукту – беріть середній або легкий. Далі також можна пробувати створювати власні суміші.

Види та популярні марки

Тютюн можна розділити за такими критеріями:

  • міцність – легкий, середній, міцний;
  • популярність – поширений, крафтовий, на любителя;
  • смаки – солодкий, льодовий, з кислинкою, з лісовими ягодами тощо.

Також муаселі відрізняються сортом тютюну, який у них використовується. Найпопулярніший – «Вірджинія». Також мають попит «Берлі» та «Орієнтал», однак вони трохи рідше використовуються.

Що стосується основних виробників, то серед них найвідоміші Al Fakher, Serbetli, Tangiers, Fumari. У кожного – своя специфіка. Наприклад, продукція Al Fakher дуже якісна, тут немає домішок, ціна помірна. Serbetli – сучасна інтерпретація найпершої кальянної продукції. Tangiers – американська суміш, досить міцна, має різноманітні смаки. Fumari – подобається любителям кальянів із густими клубами диму. Крім того, сьогодні з’явилось чимало нових українських виробників, які самостійно вирощують тютюн та використовують унікальні інгредієнти (наприклад, замість сиропів – натуральний мед).

Популярні смаки 

Однозначно сказати, що якийсь смак вам підійде, а якийсь – ні, не можна, все дуже індивідуально. Новачкам варто експериментувати з ароматами, сортами, брендами. У тренді фруктові смаки, які є в наявності з великою кількістю пропозицій – це цитрусові, ягоди та інші.

Новачкам рекомендується використовувати моносмаки, вони на цей час представлені у великому асортименті. Це апельсин, яблуко, лісові ягоди, кавун, кава та інші. Чимало виробників пропонують льодові суміші, коли при курінні відчувається особливий освіжальний смак у доповнення до основного.

Що стосується сумішей, то вони досить різноманітні, містять 2-3 компоненти. Отримуючи досвід, зможете вже самостійно міксувати. Для цього теж знадобиться зробити чимало спроб. 

Цікаві факти про куріння кальяну

Перші кальяни були створені ще декілька сотень років тому, за цей час назбиралось чимало цікавих та неочікуваних фактів. Існують теорії про походження самого кальяну. Одні дотримуються думки, що придумали його араби, інші вважають, що це зробили американські індіанці. Є навіть європейська теорія походження: начебто знахідки, які були схожими на сучасний кальян, датуються XVI ст.

Є цікавинка й про тютюн. Якщо точніше, то про склад. Так, у суміші, яка забивається в чашу, всього 30% листя, решта – це додаткові компоненти: фрукти, патока, мед, ароматизатори, гліцерин тощо.

Кальянники дуже винахідливі, так, замість фольги, яку традиційно використовують для регулювання жару, пристосовують звичайну тертку. У ній рівномірні отвори, до того ж вона багаторазова. Головне – щільно притиснути її до поверхні тютюну.

Сьогодні кожен сам обирає, який кальян курити, а в давнину були категорії для багатих, людей із середнім достатком та бідних. Муасель із патокою та фруктовими смаками могли курити лишень представники вищих прошарків суспільства. Ті, хто отримував середній дохід, мали доступ до звичайного чорного тютюну. Що саме використовували бідняки, історія замовчує.