Велика кількість водіїв задаються питанням заощадження коштів, через здорожчання бензину. Щоб знизити витрати на паливо, встановлюють газові системи, які повністю змінюють живлення автомобіля та його роботу.

Як обрати покоління ГБО?

Наразі у продажу є величезна кількість систем, які суттєво відрізняються своєю конструкцією та особливостями подачі горючої суміші. Проте не завжди бажання водія має вирішальне значення під час вибору системи. Дуже часто умови диктують особливості роботи авто та рік його випуску. Наприклад, у старих карбюраторних двигунах неможливо встановити ГБО 4 покоління, через особливості роботи. Тому в такому випадку єдиним можливим варіантом є встановлення ГБО 2 покоління, бо на таких автомобілях інша система працювати не буде. У разі виходу з ладу системи, допоможе сервіс ГБО https://gboservice.ua/ua/uslugi.html. Спеціалісти допоможуть налагодити роботу будь-якої системи.

Принципи вибору ГБО для автомобіля

На сучасних іномарках краще встановлювати ГБО 4 покоління, або системи з прямим вприскуванням газу та бензину. У таких конструкціях подача здійснюється не окремо по кожному з різновидів палива, а змішуючись між собою та повністю регулюється з використанням системи датчиків, контролерів.

Особливості роботи ГБО з прямим вприскуванням:

  • Механічних запчастин у такій системі немає, а робота повністю контролюється спеціальною прошивкою та програмою.
  • Вона повністю керує особливостями увімкнення та відключення подачі певного різновиду палива, в залежності від особливостей роботи системи в конкретний момент часу.
  • Наприклад, у холодну пору року запуск авто здійснюється з використанням бензину. По мірі розігрівання суміші та двигуна, форсунки припиняють подавати рідке паливо і в дію вступає газова суміш, на якій двигун продовжує роботу.

Через можливість регулювання, вдається не лише заощадити кошти на опаленні, але й на ремонті обладнання. Завдяки наявності системі фільтрів, які очищують газ перед подачею його у камери згоряння, зменшується кількість нагару, який утворюється на деталях двигуна. Доводиться значно рідше виконувати ремонтні роботи та технічне обслуговування системи двигуна.