Маленька кухня — це не вирок! Адже найчастіше зовсім невеликий простір якраз і робить приміщення кухні неймовірно функціональним. Наприклад, замість обіднього столу можна використовувати широке підвіконня, і повісити римські штори на вікна, які теж заощаджують простір біля вікна. Як ще можна вмістити на кухні все необхідне? Ділимося корисними ідеями!

  • Додатковий простір

Зверніть увагу на приміщення, що примикають до кухні — чи не можна розширити кухонний простір за їх рахунок? Найпоширенішим варіантом для будинків старого радянського планування буде об'єднання кухні з лоджією або заскленим балконом. Робочу поверхню можна залишити на звичному місці, а в ніші біля вікна зробити обідню зону. Також право «на життя» має варіант знесення стіни між кухнею та вітальнею. У цьому випадку фактична площа кухні залишиться тією ж, але простір візуально ширше.

  • Різні варіанти обіднього столу

Кухня — це не лише робоча поверхня, а й обідня зона. Продумайте, де і як розташовуватиметься ваш обідній стіл, скільки людей за нього має поміститися. На невеликих кухнях в якості обіднього столу можна використовувати і барну стійку або частину стільниці, яка буде служити робочою поверхнею під час готування. Все частіше сьогодні використовується підвіконня. На вікно при цьому краще повісити ролети або римські штори — це набагато практичніше, ніж традиційні фіранки.

  • Компактна техніка

Якщо у ваші плани не входить знесення стін та об'єднання різних приміщень в одне, доведеться виходити з того, що ми маємо. Найбільше місця на кухні займає, зазвичай, найнеобхідніша велика техніка — холодильник, плита, духовка, посудомийка. На мініатюрних кухнях найкраще використовувати вбудовані варіанти техніки — вони компактніші, ніж ті, що стоять окремо. Звертайте увагу на невеликі моделі холодильників (наприклад, звужені, але високі), на «половинчасті» варильні поверхні (з 2 або 3, а не з 4 конфорками), на невисокі духові шафи, які навіть можна поставити на робочу поверхню за аналогією з мікрохвильовою піччю.

  • Відкрите зберігання

Якщо місця всередині шаф зовсім не вистачає або не вистачає місця для самих шаф на вашій кухні, використовуйте прийоми так званого «відкритого» зберігання. Посуд і кухонне приладдя можна зберігати і на видному місці в підвішеному вигляді — адже практично на всіх каструлях, сковородах, сотейниках, обробних дошках і приладах є отвори для підвішування їх на гачок. Ножі можна зберігати на спеціальній магнітній планці прямо на стінці, а посуд на гаках. Не забувайте також і про штанги та рейлінги — вони можуть помістити на собі все необхідне для щоденного приготування їжі.

  • Простір під стелею

Як правило, навісні кухонні шафи зазвичай не дістають до стелі. Вони вішаються в доступності витягнутої руки дорослої людини, що стоїть, щоб було зручно дістати все необхідне навіть з верхніх полиць. Але у випадку з мініатюрною кухнею деякими зручностями можна і поступитися. Якщо є можливість, замовте такі навісні шафи, які діставатимуть практично до стелі. Якщо шафи на кухні вже є, і зверху залишається достатньо місця, можна розмістити на них додаткові ємності для зберігання кошика і ящики для дрібниць.