2022 рік для будівельного ринку України почався негативно. Через обстріли росією мирних українських міст 75% вітчизняних підприємців зупинили роботу. Логістичні ланцюги зламалися, і товари для будівництва перестали постачатися. У цій статті поведемо мову про металочерепицю та профнастил, а також забори жалюзі. Вияснимо, як відбувалася зміна цін на лінійку перелічених товарів.

Якщо проаналізувати ситуацію з профнастилом, яка склалася на початку 2022 року, то виявимо, що залишки рулонної сталі на заводах, що виготовляють профнастил, були мінімальними. Трейдери чекали на нові постачання сировини, бо всі бухти металу відвантажили на виробництво. Однак росія почала бомбити Україну, і запастися рулонною сталлю стало неможливо. Бухти металу відправилися до Туреччини, звідки їх повантажили на авто і повезли в Україну.

Профнастил почав дорожчати і до середини травня підвищення досягло 32%. На подорожчання впливає порушення логістичної структури та курс валют. Долар та євро постійно ростуть відносно гривні, і через це ціна на профнастил зросла на 32% порівняно з довоєнними часами.

Окрема варто виділити покрівельні та несучі марки ПК-75 та Т-92, які виготовляються з товстою сталі 1,0 чи 1,2 мм. Вони сильно подорожчали, бо зараз відсутні у постачальників. Справа в тому, що до російського вторгнення товстолистову сталь виготовляли українські заводи, особливо ММК ім. Ілліча. Зараз Маріуполь і сам комбінат дуже постраждали від російської навали. Тому для заміни цієї позиції доводиться брати аналоги з Європи. Однак там сталь товщиною 1,0 чи 1,2 мм відвічі дорожча. Тому вірмо в ЗСУ та якнайшвидшу відбудову України.

Забори Жалюзі подорожчали в ціні на 27%

Ситуація з заборами жалюзі схожа. Цей вид огорожі виготовляється з рулонної сталі, тому теж подорожчав. На вартість сировини вплинули такі чинники:

  • подорожчання доставки через порушення звичних логістичних маршрутів (транспортування морем змінилося на автомобільне);
  • підвищення вартості пального в Україні;
  • дефіцит рулонної сталі в Європі, через що знайти замінник виявилося важко.

Крім цього, долар та євро продовжують рости відносно гривні. В результаті ціна на забори жалюзі піднялася на 27% порівняно з довоєнними показниками.

Металочерепиця зросла в ціні +39% в 2022 році

Подорожчання металочерепиці пояснюється тими ж самими причинами, що й у профнастилу та забору жалюзі. Цей продукт аналогічний — він теж виготовляється з рулонної сталі. Відмінність між профнастилом та забором жалюзі полягає у тому, що для виробництва квадратного метру металочерепиці витрачається трохи більше рулонної сталі. Це зумовлено формою покрівельного матеріалу.

Ціна на металочерепицю виросла на 39% у 2022 році порівняно з довоєнними показниками. Подорожчання відбувалося поступово. Спочатку його не було помітно, однак у травні будівельний ринок України ожив. Це сталося завдяки мешканцям деокупованих територій, які почали повертатися до своїх домівок. Люди ремонтували дахи, бо розуміли, що зима 2023 року прийде швидко.

Порівняно з доковідними місяцями 2020 року вартість металочерепиці зросла втричі. А на початку війни попит на неї впав на таку ж кількість.

Дивлячись на ситуацію в Україні, ми прогнозуємо зниження вартості металочерепиці, профнастилу чи забору жалюзі за однієї умови — перемоги України у війні над росією. Це не дозволить долару та євро рости. Тому вірмо в ЗСУ та працюймо далі.