Інколи однакові, на перший погляд, прикраси серйозно відрізняються в ціні. Йдеться не про модні тенденції, а про їх питому вагу. Срібні браслети, ціна яких помітно коливається, містять різні лігатури. Саме від використаних компонентів залежить питома вага готового виробу і його кінцева вартість.

JR7Si9AJpjUkl9uXVz7wOZtRh5s2ToNd3GwwvM5VUO4DRT9xa2bwLNLJZAney-mwWdcrUnl_GtiEM3HE1as0OK0cIBkBTD4HmtEQgs6q6Ypp3q14IQabJ8fsARAOBL-8JHPPtEK8MBU4uTEL9pB1468

Що таке питома вага

Питома вага — один з критеріїв, за якими різняться дорогоцінні метали. Наприклад, золоті прикраси мають однаковий об’єм, але в залежності від використаних домішок, — різну вагу й вартість. Питома вага — не що інше, як співвідношення об’єму до самої ваги.

Чому визначається питома вага ювелірних прикрас

Це ключовий параметр, як вказує на кількість чистого дорогоцінного металу в сплаві. Чим його більше, тим дорожче обійдеться готовий ювелірний виріб. Впливає також якість домішок, їх кількість, затратність процесу оброблення.

Питома вага дорогоцінних металів

Найпопулярнішими дорогоцінними металами в ювелірній справі вважають золото, срібло й платину.

Золото — важкий, проте м’який метал. Без домішок його використовують при виготовленні монет і банківських злитків. Для ювелірних прикрас не підходить, оскільки при легкому дотику золото легко деформується. Тому до нього додають різні домішки. Найчастіше:

  • нікель;
  • срібло;
  • мідь;
  • платину;
  • залізо.

Питома вага чистого золота складає 19,3 г/см³. Густина дорогоцінного металу зменшується, коли додаються домішки. Так, для золота 750 проби цей показник становить близько 15,3 г/см³.

Найбільших витрат потребує біле золото. Для покриття 1 кілограма металу потрібно родію приблизно на 1500$.

Срібло — не менш популярний варіант для виготовлення прикрас. При цьому метал важить менше: всього 10,49 г/см³. Як і в попередньому випадку, до чистого металу додають мідь, аби готовий ювелірний виріб мав кращі експлуатаційні характеристики. Найчастіше використовуються 2 проби:

  • 925 з питомою вагою 10,36 г/см³;
  • 875 з питомою вагою 10,28 г/см³.

Найважчою вважається платина. Питома вага цього дорогоцінного металу одна з найвищих у періодичній системі — 21,45 г/см³. Вона поступається вагою лише осмію й іридію.

Платина сама по собі хороший матеріал для виготовлення ювелірних прикрас. Тому домішок там мало. Відповідно, сплав максимально чистий. Найпопулярніший — 950 з питомою вагою 21,05 г/см³.

Як питома вага впливає на ціну

Найдорожчі ювелірні прикраси виготовляють з платини. Це пояснюється високою питомою вагою, а також важкістю полірування й закріплення. Далі йде золото. Останнє місце в рейтингу посідає срібло.