Представники відомих українських та світових громадських організацій активно борються за права і свободи, якими вільно користуються представники звичних професій, але які зовсім недоступні секс-робітницям. Адже на сьогодні нелегальний статус повій не дозволяє дівчатам за викликом претендувати навіть на мінімальну державну допомогу, хоча представниць інтим-індустрії в Україні нараховується не менше 100 тисяч, і це лише по офіційним даним.

Що таке декриміналізація?

На даний момент Україна вже знаходиться на першому етапі декриміналізації секс-професії, тому що кримінальна відповідальність за продаж інтим-послуг була замінена на адміністративну. Наприклад, на сайті https://hot-love.net/prostitutki-dnepropetrovska можна вільно відшукати дівчину за викликом з Дніпра, і ніхто не відстежуватиме її діяльність. Найчастіше ціллю поліцейських облав стають вуличні повії, але і їм загрожує лише незначний штраф, який індивідуалка відпрацює за 1-2 години після повернення на робоче місце.

Тобто можна сказати, що декриміналізація - це процес адаптації інтим-професії в діюче законодавство з мінімальними змінами. Проститутки працюють, як і раніше або з незначними нововведеннями, але при цьому їх не переслідують і не засуджують за їх діяльність. Однак варто врахувати, що утримання борделів чи звідництво - це досі серйозний злочин в Україні, який карається великими штрафами, арештом майна чи тюремним затриманням в залежності від складності злочину, тому казати про повну декриміналізацію еро-сегменту в країні поки неможна.

Особливості легалізації

Легалізація - це більш складний законодавчий процес, який, зазвичай, слідує за декриміналізацію. В його рамках закони і правила змінюють, щоб гарантувати грамотне регулювання і контроль індустрії. Тобто, закони міняють і адаптують під новий сегмент економіки, продумуючи окремі правила і обмеження для майбутньої діяльності. Для легальної проституції - це чіткі вказівки і рекомендації, як і при яких умовах можуть працювати дівчата за викликом. 

Наприклад, в єдиному існуючому законопроекті від 2015 року про легалізацію повій і інтим-закладів в Україні вказувалось, що секс-працівників варто реєструвати, як незалежних підприємців, котрі будуть платити податки і отримувати ліцензію на роботу. Там же прописувалась необхідність регулярних медичних оглядів і генеральних прибирань на робочому місці, щоб воно відповідало діючим санітарним нормам. Зате дівчата отримували всі трудові і соціальні права, що дозволяло їм звертатися до поліції в ризикованих ситуаціях і претендувати на матеріальні виплати і пенсії при складних життєвих умовах.

Звичайно, інноваційний проект був занадто відвертим і резонансним для України, тому протримався в ВР всього кілька місяців. Але і експерти, і самі проститутки вважають його справжнім проривом - при анонімному опитуванні бажання працювати за таким правилами виявили майже всі повії Львова і Києва. Звичайно, у документа було безліч неточностей і слабких моментів, але його можна було допрацювати і покращити, врахувавши рекомендації спеціалістів з юридичної, економічної і соціальної галузі.

Тим не менш, наявність дискусій про легалізацію проституток вже свідчить про те, що справа зрушила з мертвої точки, а значить, є надія, що питання може бути вирішено в близькому майбутньому.