Вчені зробили шпинат своїм помічником в дослідженні навколишнього середовища.
Дивно, але шпинат вважається не травою або приправою, а повноцінним овочем. Це пов'язано з «самостійністю» рослини - адже вживати його можна як в складі страв, так і окремо.

Культивуванням шпинату стали займатися в Середньовіччі. Саме з цією епохою пов'язана поява зеленого овоча в Старому Світі. Місцем походження шпинату прийнято вважати Персію, проте відомо, що рослина була поширена і в інших східних країнах. В Європі овоч почали вирощувати тільки в XVI столітті з легкої руки Катерини Медич. Вона ввела моду на шпинат досить радикально - розпорядилася, щоб страви з цієї листової культури подавали під час кожного прийому їжі.

Як пише магазин здорового харчування mrvegan.com.ua, шпинат вважається дуже поживним, що дивно, адже ми звикли вважати зелень дієтичною. Справа в дуже високому вмісті білка в овочі - більше його тільки в молодому горосі і квасолі. Такий рослинний білок легко засвоюється і дає відчуття ситості надовго. Шпинат - рекордсмен за вмістом калію, заліза і марганцю. Він рекомендований людям з недокрів'ям і в відновлювальний період після хвороб. Володіє легкою протизапальною, проносною і сечогінною дією, за рахунок чого ефективний при набряках.

Також чимало в шпинаті йоду, що корисно для жителів областей з недостатнім йодоуванням води і їжі. Включення в раціон може заповнити дефіцит цього мікроелемента.

Не просто овоч

У століття розвитку біотехнології і біоінженерії шпинату не вдалося сховатися від учених. Вони вибрали його для проведення унікального експерименту.
Інженери Массачусетського технологічного інституту (MIT) за допомогою нанотехнологій «перетворили» шпинат в ... датчик для виявлення вибухових речовин. Рослини передають інформацію вченим по бездротовій мережі. За допомогою такої системи шпинат також може повідомляти про зміну клімату та можливі екологічні проблеми.

Справа в тому, що рослини - хороші хіміки-аналізатори. Маючи розгалужену кореневу систему, вони постійно досліджують грунтові води на хімічний склад. Вчені розмістили в листі шпинату мініатюрний інфрачервоний датчик, який зчитує склад грунтових вод, а також отримувати сповіщення про його зміну в лабораторію. Під час експерименту рослині потрібно було виявити сліди вибухових речовин в грунті.

«Рослини дуже чутливі до навколишнього середовища, - пояснив керівник дослідження Майкл Страно. - Вони знають, що буде посуха, задовго до нас. Можуть виявити невеликі зміни властивостей грунту і потенціалу грунтової вологи. Якщо ми підключимося до цих хімічних сигнальним шляхам, ми отримаємо доступ до величезної кількості інформації ».

Цей експеримент став частиною досліджень, що включають розробку електронних компонентів і систем для рослин. Вчені вважають, що таку технологію можна використовувати для попередження екологічних проблем. Через величезну кількість даних, які рослини отримують з навколишнього середовища, вони ідеально підходять для моніторингу природних змін.