Києво-Печерська Лавра – один із найвідоміших храмів України та Європи. Побувавши у ньому хоч одного разу, починаєш інакше ставитися до релігії в цілому. Прекрасні стіни Лаври діють цілюще, водночас відкривають очі на прості речі. Особливої уваги заслуговують Ближні та Дальні печери Києво-Печерської Лаври.

Ближні, або інакше кажучи – Антонієві печери, – це комплекс підземних ходів, у яких зберігаються мощі печерських подвижників. Ви одразу можете провести паралель із єгипетськими муміями, але печерські артефакти не такі ж лякаючі, вони заспокійливі і навіть цілющі. Тому сюди частіше влаштовують тури вихідного дня з Одеси, у яких можете побувати і ви. Насправді, Ближні Печери були засновані монахом як пристанище, захисток, місце для просвітління. Монах Антоній вирив у пагорбі підземне приміщення, а пізніше цей хід був розширений іншими монахами. На сьогодні Ближні Печери схожі на три вулиці, які між собою перетинаються. І загальна їх довжина сягає 400 м. Загалом у Ближніх печерах спочиває 73 канонізованих святих.

C:\Users\user\Downloads\вандер\Киево-Печерская Лавра.jpg

У Ближніх печерах розташовані три храми, найбільший із яких – церква Введення Богородиці в Храм. Саме вона прилягає до Печерної вулиці, по обидва боки якої розташовані келії. Авторські тури Олексія Дишлевого https://alex-gut.com.ua/catalog/all знайомлять із цими унікальними місцями. Там же із західної сторони проходить вулиця, прорубана преподобним Марком, де він хоронив померлих ченців. А з лівого боку вулиця веде до трапезної. На перший погляд ці ходи здаються чимось надприродним. Не віриться, що це творіння рук людських. Але історичні факти підтверджують, що тут дійсно працювали руками, переслідуючи лише світлі цілі.

Дальні печери, на відміну від попередніх, сягаюсь приблизно 300 м, хоча розташовані вони значно глибше під землею. У них знаходяться підземні храми Різдва Христового, Благовіщення Пресвятої Богородиці, преподобного Феодосія, ігумена Печерського. І, наскільки відомо, там почивають мощі 49 канонізованих святих. Частково їх можна навіть розгледіти. Картини явно не для кожного, як то кажуть, не для людей зі слабкими нервами, але думки про святість місць перекривають їх із надлишком. Для прикладу, тури з Alex Gut у ці місця проходять бездоганно, ніби освячені, жодного повороту «не туди».

Існують два входи, які ведуть у Дальні печери. Один із них був прорублений із Аннозачатіївського храму, а через інший можна потрапити на центральну вулицю Дальніх печер, хід веде через дерев'яну галерею з кам'яною вежею над входом, побудовану за проектом архітектора Олександра Якушкина.

Ближні та Дальні Печери Києво-Печерської Лаври – це унікальне явище не лише для України, а й для усього релігійного світу. Потрапивши сюди вперше, будь-яка віруюча людина захоче стати на коліна, адже навіть у повітрі тут відчувається дещо особливе. Насправді у печерах досить приємне повітря, що дивує, але відчуття чогось надприродного, того, що розумом не осягнути, а наукою – не підтвердити, не покидає протягом усієї прогулянки.