• Головна
  • Приватним детективам дозволили відкрито збирати компромат на українців
08:00, 20 квітня 2017 р.

Приватним детективам дозволили відкрито збирати компромат на українців

Надану сищиками інформацію будуть приймати в суд. Офіційної статистики, скільки детективних агентств є в Україні, на сьогоднішній день не існує. І це цілком зрозуміло, оскільки до недавнього часу така діяльність була поза законом. Щоб обійти заборони, сищики реєстрували ТОВ або приватні підприємства з надання «інформаційних послуг», а іноді — і зовсім як ЗМІ, щоб мати можливість імітувати журналістські розслідування, збираючи потрібні їм дані.

В Єдиному державному реєстрі юросіб, фізосіб-підприємців та громадських формувань детективних бюро числиться 28, агентств — 85. Ще 57 контор містять у назві слово «детективна» (фірма, служба тощо).

«Скільки компаній не декларують детективну діяльність, але намагаються нею займатися не знає ніхто», — зазначив радник адвокатського об'єднання «Юридична фірма Ario» Владислав Грищенко.

«Сьогодні в Україні працює кілька тисяч детективів та детективних агентств, у Києві, наприклад, їх більше сотні, але більшість не афішують свою діяльність. Є ті, хто не любить розголосу, хоча без реклами в нашому світі нікуди, а є ті, хто надає завідомо незаконні послуги і тому живуть у тіні. Такі будуть завжди, незалежно від того, є закон чи ні», — розповів засновник детективного агентства «Бюро Рись» Руслан Болгов.

З прийняттям закону Нацполиция буде вести Єдиний реєстр суб'єктів приватної детективної (розшукової) діяльності. І якщо слідчі не будуть відповідають вимогам, їм доведеться піти з ринку.

За прогнозами учасників ринку, вартість ліцензії буде варіюватися в межах 2,5-5 тис. грн. Поки що остаточного прайса немає, ціни та порядок видачі свідоцтв планують затвердити окремим підзаконним актом.

Наприклад, поки немає єдиної програми навчання, необхідність якого підписана в законі, і неясно як воно буде відбуватися. Незрозуміло як саме буде здійснюватися контроль за діяльністю детективів і чи будуть внесені сищики в КПК як суб'єкти процесу.

Хоча по суті, ліцензований фахівець вже зможе виступати в якості незалежного експерта, у тому числі в суді, де повинні враховувати дані зібрані сищиком.

Очікується, що адвокати, їх клієнти, різні комерційні структури також будуть охоче співробітничати з приватними детективами, адже вони зможуть залучати детективів на законних підставах. Також слідчим стане легше проводити опитування свідків.

«Не думаю, що ми станемо конкурентами адвокатам — у них більше прав і можливостей. Але коли детектив буде працювати в парі з адвокатом, користі для замовника буде більше, хоча це й коштує дорожче», — зауважив керівник Бюро приватних розслідувань Сергій Гіда.

Практики не до кінця зрозуміли і суть статті «хто може стати приватним детективом».

«Випускник юридичного факультету будь-якого Вузу, який закінчив курси, має право ним бути, а колишній співробітник розвідки, який за освітою і досвідом — аналітик, оформити свідоцтво не має права. Де логіка? Нам (практик) з цим поки розібратися не вдалося», — зазначив член Ради «Всеукраїнської асоціації приватних детективів», керівник Групи детективних підприємств «Компанія приватних розслідувань» Ігор Цминский.

З одного боку, закон прописує заборона займатися приватним розшуком працівникам правоохоронних органів, з іншого, вони швидше за все і далі будуть мати можливість заробляти на стороні.

Так, детективом можна оформити людину, яка формально підходить під критерії, а виконавцем будуть ті ж співробітники правоохоронних органів, як нерідко відбувається і зараз.

«Особисто я знаю близько п'яти агенцій, в яких працюють співробітники СБУ та МВС, активно при цьому використовуючи адмінресурс», — зауважив Сергій Гіда.

А заробити слідчі можуть досить непогано. Як вдалося з'ясувати, гонорари приватників стартують від $100 і доходять до декількох десятків тисяч доларів в залежності від складності та тривалості замовлень.

Наприклад, знайти інформацію про людину пропонують за 2,7 тис. грн., а от знайти людину за номером телефону коштує вже від 17 тис. грн. «Перевірка» дружини на вірність обійдеться від 5 тис. грн. в день.

Але цим діяльність детективів не обмежується.

«Замовлення особистого сімейного характеру звичайно ж трапляються, але вони займають не більше 10% всіх замовлень», — зауважив Руслан Болгов.

Самі хлібні для детективів — приватні розслідування в інтересах фізосіб та бізнесу в Україні та за кордоном, пошук людей і інформації, генеалогічні розслідування, комплексне забезпечення безпеки підприємств (українських та іноземних) і т. д.

«До найпопулярніших можна віднести такі послуги, як збір інформації про ділових партнерів, розшук зниклих безвісти, виявлення фактів подружньої невірності, перевірку приміщень на наявність прослуховуючих пристроїв, перевірку на детекторі брехні», — зазначила керівник адвокатського бюро Олена Прядко.

НагадаємоСПЕЦІАЛІСТІВ ТА КАНДИДАТІВ НАУК БІЛЬШЕ НЕ БУДЕ: РІШЕННЯ МІНІСТЕРСТВА ОСВІТИ.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#новини #Бровари #приватнідетективи #легалізація #сищики #детективниагентства #нацполіція
Оголошення
live comments feed...